PARTENERIAT MULTILATERAL COMENIUS - CITOYENNETÉ ET ÉGALITÉ: LA PARTICIPATION DE LA FEMME DANS LA SOCIÉTÉ EUROPÉENNE DEPUIS 1900 - FEMINA (2011-2013)

Activităţi

RAPORT DE MOBILITATE 2

Titlul proiectului:"Cetăţenie şi egalitate Participarea femeii la societatea europeană

după 1900"

Tipul proiectului: Parteneriat şcolar multilateral Comenius

Perioada de derulare: 2011-2013

Număr de referinţă:COM-11PM-288-IS-ES

Tipul vizitei: a doua Reuniune de proiect

Durata vizitei: 5-9 februarie 2012

Locul de desfăşurare: Liceo Scientifico Statale „Ettore Majorana"Latina/Italia

Participanţi

Bantaş Veronica coordonator materiale electronice/foto/video

Velnic Cecilia coordonator materiale realizate cu elevii

Pasat Cristina coordonator activităţi artistice cu elevii

Steva Doina coordonator proiect

Obiectivele activităţii

- Să cunoaştem alt sistem de învăţământ,oamenii,istoria, tradiţiile şi obiceiurile lor

- Să identificăm împreună modele feminine celebre din divese ţări europene

- Să dovedim creativitate în prezentarea profilelor feminine şi a drepturilor câştigate de femei în societate după 1900

- Să promovăm dialogul intercultural prin exemple de bune practici

- Să utilizăm strategii didactice optime,inovative pentru dezvoltarea competenţelor

info-documentare ale elevilor şi a dimensiunii educative a TIC

- Să facilităm accesul la informaţii şi documente pluridisciplinare multimedia din perspectiva egalizării şanselor, băieţi/fete din medii sociale şi culturale diferite

- Să abordăm lucrul în echipă în cadrul celor 3 workshop-uri

Descrierea activităţii

- Ceremonie de deschidere a Reuniunii de proiect de către directorul liceului, un reprezentant al Primăriei, a unei Asociaţii de femei din Latina/Italia şi coordonatorul din Spania

- S-a intonat imnul naţional în lb. franceză al fiecărei ţări participante, de către o formaţie instrumentală a unui alt Liceu, în calitate de invitat.

- Vizită prin şcoală şi participarea la o oră de desen.

- Prezentare PPT, a două profile feminine de către echipe de elevi din fiecare ţară participantă, acestea fiind postate şi pe spatiul Twin Space a platformei e Twinning la adresa new-twinspace. etwinning.net

- S-au prezentat şi rezumate cu istoricul drepturile câştigate de femei în societate după 1900, de către fiecare ţară participantă(a lipsit şcoala parteneră din Franţa din cauza condiţiilor meteo nefavorabile).

- Workshop-uri pe trei comisii:

1. eTwinning, privind modul unitar de lucru al tuturor partenerilor pe Twin Space

2. comisia de lucru -elevi la Jurnalul proiectului

3.prezentarea evaluării proiectului până la această dată de către fiecare partener

- S-a stabilit pentru produsul final e-book, studierea de către elevi a minim şase biografii feminine şi fiecare profil feminin, să fie însoţit de câte o activitate pedagogică în lb. română, lb. franceză şi lb. engleză.

- Sarcini de lucru :

- elaborarea a încă 2 portrete feminine celebre dupa 1900, de către fiecare şcoală parteneră

- dezbatere interactivă privind sistemul de învăţământ din fiecare ţară parteneră.

- Evaluarea s-a realizat prin chestionar şi reflecţii ale elevilor si profesorilor despre obiectivele turistice vizitate în Jurnalul proiectului.

- Decernarea Certificatelor de participare la reuniunea de proiect.

- Excursia de documentare s-a realizat prin vizită : la Prefectura din Latina, Liceul „VittorioVeneto", cel mai vechi institut din oraşul Latina, Parcul National Circeo ,Riviera lui Ulisse cu Muzeul Naţional de arheologie - noile descoperiri arheologice din perioada romanilor, Grota maritimă Tiberio,oraşele Terracina-Sabaudia-Sperlonga, staţiuni pe malul Mării Tireniene şi castelul Sermoneta.

Mediatizare

Diseminare pe grupul Naţional Multilaterale 2011

Site-ul şcolii

Impresii în Jurnalul proiectului

Pagina facebook a proiectului Femina

Revista şcolii

Diseminare

Consiliul profesoral cu temă

Cercul pedagogic al profesorilor de lb. franceză

Părinţi cu ocazia întâlnirilor de 8 Martie şi în perioada 2-6 aprilie2012

Cercul pedagogic al profesorilor de chimie

Comisia metodică „Om şi societate"

Asociaţia Femeilor creştin –ortodoxe din Iaşi

Parteneriatul şcolar multilateral este finanţat de Comisia Europeană prin Programul sectorial Comenius al Programului „ Învăţare pe Tot Parcursul Vieţii".

Materialul aparţine exclusiv coordonatorului iar Comisia Europeană şi ANPCDEFP, nu sunt responsabile pentru modul în care conţinutul informaţiei va fi folosit.

25 02 2012

Coordonator,