Concursul Judeţean "Sărbătoarea Paştelui la români"

Sarbatoarea Pastelui la romaniÎn fiecare an se desfăşoară la noi în şcoală Concursul judeţean "Sărbătoarea Paştelui la români" cu avizul Inspectoratului Şcolar al Judeţului Iaşi şi în colaborare cu Direcţia Judeţeană pentru Tineret Iaşi şi Asociaţia Meşterilor Populari din Moldova.

Scopul acestui proiect este acela de a-i forma pe copii în spiritual promovării şi transmiterii valorilor spirituale şi tradiţionale ale poporului român, cât şi exersarea competenţelor de relaţionare intracomunitare.

Participanţii la concurs sunt elevi de gimnaziu de la şcoli din municiiul Iaşi şi din judeţ.

La fiecare ediţie, diverşi meşteri populari delectază pe participanţi cu demonstraţii ale meşteşugurilor cărora le sunt dedicaţi, respectiv: confecţionare păpuşi din pănuşi, pictură icoană, prelucrarea oieilor sau sculptură lemn.

Proiectul are propriul site la adresa:

qrcode

Coordonatorii acestui proiect sunt:

• Din partea Şcolii "Elena Cuza" Iaşi: prof. Fulvia Horobeţ şi prof. Adrian Chiorescu;
  • Din partea Asociaţiei Meşterilor Populari din Moldova: preşedinte, etnograf Marcel Lutic;
  • Din partea Direcţiei Judeţene pentru Sport şi Tineret Iaşi: consilier Gheorghe Mihăilă;
  • Din partea Bisericii "Sfânta Treime" Iaşi: preot paroh Mihail Ciocan.

Cele mai recente Activităţi:

Urmăriţi toate articolele pe Blog