Proiectul SNAC "Îngeri în primăvară"

Suflet de copil în mijlocul comunităţii… sensibilizarea comunităţii în vederea susţinerii copiilor şi tinerilor… Prospeţimea primăverii şi frumuseţea diafană a îngerilor, proiecţia desăvârşită a celor mai înalte trăiri din sufletul fiecăruia dintre noi…

Proiectul s-a născut în anul şcolar 2003-2004, în mod oficial. Atunci a fost semnat primul acord de parteneriat între şcoala noastră şi o instituţie din comunitatea noastră locală, respectiv Biserica „Sfânta Treime” Iaşi. Acest parteneriat s-a dezvoltat în timp, a funcţionat permanent şi propune mereu noi şi diverse subproiecte foarte atrăgătoare şi formative pentru copii şi pentru comunitate. Astfel, derulăm activităţi în regim de voluntariat cu caracter: caritativ, ecologic, artistic, mobilizator, competiţional, moral-religios, de petrecere a timpului liber. Este promovată imaginea şcolii în comunitate şi imaginea comunităţii în localitate, judeţ , ţară şi străinătate.

De-a lungul timpului, până în prezent , s-au alăturat parteneri foarte activi: Mitropolia Moldovei şi Bucovinei, Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Iaşi, Asociaţia Meşterilor Populari din Moldova, Fundaţia „Star of Hope”, Societatea Ortodoxă a Femeilor Române. Multe dintre activităţi s-au bucurat de mediatizarea cotidianului naţional „Lumina” şi a altor publicaţii locale.

Proiectul are propriul site la adresa:

Ingeri in Primavara

Mobil - Ingeri in primavara

Coordonatori,

Prof. Fulvia Horobeţ, Şcoala "Elena Cuza" Iaşi

Pr. paroh Mihai Ciocan, Biserica "Sf. Treime" Iaşi

Cele mai recente Activităţi:

Urmăriţi toate articolele pe Blog